مورد لازم برای شستن فرش

شستن فرش

برای شستن فرش در خانه به مواد شوینده و تجهیزات مختلفی نیاز دارید که از قبل باید فراهم کنید. شاید بتوان گفت یکی از مزایای شستن فرش در خانه این است که در مورد استفاده از مواد شوینده مرغوب و با کیفیت برای قالیشویی مطمئن هستید.
به هر حال پیش از شروع قالیشویی در خانه، موارد زیر را تهیه کنید:

  • جاروبرقی
  • دستکش پلاستیکی
  • شامپو فرش
  • سطل
  • اسفنج تمیز
  • قلمویی با موهای نرم
  • آب
  • پارو

شستن فرش در خانه را با جارو زدن فرش آغاز کنید

برای شستن فرش در خانه ابتدا فرش موردنظرتان را جارو بکشید. این کار را با دقت و حوصله انجام دهید تا تمام گردوخاک‌ها و آلودگی‌های سطحی از روی فرش پاک شوند. با این کار فرش شما آماده شستن خواهد شد.

قبل از شستشو باید تست رنگ‌پذیری انجام دهید

قبل از آن‌که سراغ شامپو فرش بروید، باید مطمئن شوید که مواد شوینده‌تان رنگ فرش را از بین نمی‌برد. بنابراین مقدار کمی از شامپوفرش را طبق دستوری که روی آن نوشته با آب مخلوط کنید و روی قسمت کوچکی از فرش امتحان کنید.

 

حالا وقت شستن فرش است!

فرش را جارو زده‌اید و دیگر خبری از گرد و غبار نیست، مواد شوینده را تست کرده‌اید و مطمئن شده‌اید که عالی عمل می‌کنند. پس دیگر وقت را هدر ندهید و شستشو را آغاز کنید. به کمک اسفنج، شامپو فرش را روی تمام نقاط فرش بکشید. مطمئن شوید که شامپو به بافت فرش نفوذ کرده است و کاملا آلودگی‌ها در آن حل شده‌اند. بعد از آن که فرش را با شامپو فرش تمیز کردید، کمی صبر کنید و بعد فرش را بشویید.

اجازه ندهید آب و رطوبت در فرش باقی بماند

بعد از شستن فرش باید مطمئن شوید آب و رطوبت در فرش باقی نمانده است. برای این کار می‌توانید از یک پاروی تمیز کمک بگیرید. پارو را در جهت خواب فرش حرکت دهید تا آب و کف از بافت فرش خارج شوند.

فرش را خشک کنید

برای خشک کردن فرش، بعد از آن که مطمئن شدید تا جای ممکن آب اضافی را از بافت فرش خارج کرده‌اید آن را در فضای باز قرار دهید. بعد از خشک شدن یک طرف فرش، آن را برگردانید تا طرف دیگر نیز خشک شود.

دوباره فرش را جارو بکشید

بعد از آن‌که کار شستن فرش در خانه به پایان رسید و فرش شما خشک شد، یک‌بار دیگر آن را جارو بزنید. با این‌کار دوباره بافت فرش به حالت قبل برمی‌گردد و باعث می‌شود خوابِ فرش از بین نرود.

در پایان به خاطر داشته باشید شستن فرش در خانه تنها برای یک یا دو فرش کوچک ممکن است. هر چه تعداد و متراژ فرش‌ها بیشتر باشد، هم انرژی بیشتری برای شستن فرش باید صرف کنید و هم مقدا زیادی آب هدر خواهد رفت. به همین دلیل توصیه می‌کنیم شستن فرش‌ها را به کارخانه‌های مکانیزه قالیشویی بسپارید تا هم کیفیت شستشو افزایش یابد و هم از هدر رفت آب جلوگیری شود.